Gizli Özellik Nedir ? Araçlara Zarar Verir Mi ?

Eminiz birçoğunuz arkadaşınızdan, akrabanızdan, yakın veya uzak çevrenizden yada otomobilimizin tamiri için gittiğiniz ustanız dan birazcık daha abartırsak rastgele araba üstüne muhabbet meydana getiren bir öbek adamın muhabbetine kulak misafiri olarak katılmış ve gizli saklı hususiyet konusunu duymuş olabilirsiniz.

Peki nelerdir bu araçlardaki gizli saklı hususiyet?

Bu probleminin cevabına geçmeden ilkin bu makaleyi okuyanlar odak noktası olarak kendi araçlarını gözlerinin önüne getirerek okumaya başlayacaklardır. Eski yada yeni bir arabaya haiz olabilirsiniz ve kendi aracınızda bu özelliklerin olup olmadığını, hangilerini aktifleştirebileceğinizi merak ediyorsunuzdur.

Araçlar birçok değişik paketler halinde sunularak insanların kullanımına sürülüyor.Sunulan bu paketlerin hususiyet ve opsiyonları araca entegre ediliyor. Yapılan bu farklılıklar ile fiyatlar belirleniyor.Bir misal ile anlatacak olursak Volkswagen markasının Passat modelinde drive mode tuşu her paketinde sunulmamaktadır. Drive mode butonuna haiz arabalarda direksiyon şiddeti bu buton sayeinde ayarlanabiliyor.Ancak bu butona haiz olmayan araçlarda bu özellikler mevcut ama drive mode butonu konulmayarak araçların fiyatı  bu butona haiz araçlara oranla daha düşük satışa sunulmaktadır.Konunun başlığı olan gizli saklı hususiyet nelerdir sorusu ise bu bölümde devreye girerek meydana getirilen kodlamalar ile araçta olan bu özellikler gün yüzüne çıkmaktadır.

*Araç kumanda düğmesine 2 saniye matbu tutup çektiğinizde sunroof’un ve camların otomatik kapanması

*Ani kalkışlarda aracın sağa sola kaymasını kafa atmasını engelleme

*Alarm hazırlığı olan araçlarda açma kapama DWA tasdiklama sesi

*Gündüz farlarının MFA yol bilgisayarı ekranında açıp kapatabilme

*Kadran selamlama

*Selektör yapıldığında sislerin yanıp sönmesi

*Geri vitese atıldığında sağ aynanın aşağı inerek kaldırılması

*Klima profilini açmak

*Amerikan parkları açmak

*Klima auto modda iken fan hızı gösterimi

*Sis farlarını gündüz sürüş farı olarak kullanma vs.

Bu şeklinde çeşitlendirilecek birçok hususiyet gizli saklı hususiyet olarak hayata geçmiş ve bu işlemler paketinin dışındaki araçlara uygulanarak aktifleştirilmektedir.Örneklendirdiğimiz bu özellikler genel araçları kapsayarak yazılmış olup her vasıta için geçerli olmayabilir.

Bir başka mevzu olan ve bu mevzu hakkındaki inceleme meydana getiren insanların aklına gelebilecek mühim sorulardan biri  ise araçta mevcud özellikler üretim aşamasında niçin açılmıyor?Bunlardan ilki her insanın düşüneceği şeklinde ticari sebepler olsa da bunun ile sınırı olan kalmıyor.Emniyet kemer ikazı kapatma, fren pedaline basmadan vasıta çalıştırma şeklinde birtakım emniyet sorunlarına yol açacak özellikler , araçların üretim aşamasında insanların güvenle vasıta kullanmalarını amaçladıkları için etken hale getirilmemektedir. Bu marka kıymeti arasında mühim bir unsurdur.

Peki  öteki bir merak mevzusu olan kısım, meydana getirilen bu işlemlerin araçlara bir ziyanı var mı? Sorusunu akla getiriyor.Yapılan bu işlemler araçların elektronik yada mekanik aksamlarına zarar vermeyeceğinden dolayı gönül rahatlığı ile uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

TEPEYE DÖN