Chip Tuning / Araç Performans Arttırma

Motor modifikasyonunun en önemli ve etkili halkası Chip Tuning’tir. Bu modifiye yönteminde motorun beyni olan ve motorun çalışma sistemini yöneten ECU yani Electronic Control Unit’in (diğer bir tabirle araç BEYNİ nin) çalışma zamanlarına müdahale edilir. Bu müdahale ile silindire giden benzin/hava oranından çevrilecek devir sayısına kadar her özellik değiştirilebilir.

Chip tuning enjeksiyon sistemine sahip benzinli araçlar ile elektronik sistemli turbo dizel motorlara uygulanan ateşleme sistemiyle ilgili bir düzenlemedir. ECU (Elektronik Kontrol) ünitesindeki chip üzerinde yapılan değişiklik ile tork artışı sağlayarak daha fazla güç ve performans üretilmesi işlemine chip tuning denmektedir.

Chip tuning uygulaması ile yakıt tasarrufundan, motor gücü artışına kadar birçok avantaj sağlamaktadır.

Tüm etapları kısa bir sürede tamamlanabilen chip tuning uygulamasının aracın motoruna zarar verdiği yönündeki fikirler tamamıyla yersizdir, asıl olan uygulamanın yetkili ve usta kişiler tarafından yapılmış olmasıdır, hatta bazı otomobil firmaları yetkili servislerinde müşterilerine chip tuning hizmeti vermektedirler. Özellikle Avrupa’da çok yaygındır.

Chip tuning dışarıdan bakıldığında araç üzerinde hiçbir farklı görünüm oluşturmayan, sadece aracın performansını artırmaya yönelik bir uygulama olduğundan araç sürücüsü dışında kimsenin fark edemeyeceği bir sistemdir, tabii şimdi modifiye denince insanın aklına parlak jantlar, rüzgarlıklar, xenon farlar vb. görsel uygulamalar geliyor ama aslında gerçek modifiye her zaman için aracın gücüne ve hızına olumlu etki eden uygulamalardır, bu nedenle chip tuning temel modifiye uygulamaları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

CHİP TUNİNG NEDEN YAPILIR?

Önceleri bu işlemdeki ilk amaç elbette motoru güçlendirmek, yüksek hız elde etmekti. Ancak artan yakıt fiyatları ile beraber ilk amaç yerini ikinci amaca yani yakıt tüketimini düşürmeye bırakmıştır. ARACINIZA ÖZEL OLARAK yapılan Yazılım ile hem aracın performansı artırılmakla hem de yakıt tüketiminde alınan güce göre %10 ile %30 a varan azalma sağlanmaktadır. Günümüzde özellikle ticari araçlarda(van, panelvan, city van, doblo, kangoo, partner, minibüs vs tarzı) Chip Tuning uygulamalarında ilk neden araç yüklü iken güç ve ekonomik nedenlerdir.

ZARARI VAR MIDIR? MOTOR ÖMRÜ KISALIR MI?

Uzman kişiler tarafından, orijinal bağlantı cihazları ile ve aracınıza özel olarak yapılmayan bu sistem hem aracın motoruna zarar verebilir hem de güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Çünkü yeni nesil araçlarda ABS, hız sabitleyici, ESP gibi önemli donanımlar aracın mevcut ECU’sundan kontrol edilmektedir. Unutmamak gerekir ki Chip Tuning hiçbir zaman motorun üretebileceği güçten fazlasını veremez. Chip tuning de yaptığımız işlem yüksek devirlerde elde edilen mevcut gücü alt devirlere taşımak olduğu icin aksine özellikle aracınız yüklü halde iken motoru yormadan daha rahat devirlenmesinden dolayı zarar değil, hem motor hem kullanan için faydalı olduğunu savunuyoruz ve tecrübelerimizle kanıtlıyoruz.

Ecu de motor çalışmasını takip eden sensörler herhangi anormal bir durumda motoru durdurur korumaya alır motorun zarar görmesini önler ya da sizi daha önceden uyarır. Unutulmamalıdır ki bu işlem için yatırım yapmış firmalar dışında 150 tl ye clon (kopya) cihaz alıp nereden edinildiği belli olmayan yazılımlarla çalışan firmalar vardır bizlerin kullandığı orijinal cihazların recover yani yükleme esnasında çıkabilecek sorunlara karsı kurtarma gibi özellikleri vardır o yüzden orijinal cihaz kullanan profesyonel firmalar tercih edilmelidir.

YAKIT TÜKETİMİ ARTAR MI?

Genelde performansı bizi tatmin etmeyen araçlarda istediğimiz performansı elde etmek için sürekli gaza basarız yüksek devirlerde kullanırız buda yakıtımızın artmasına neden olur.

Chip tuning işleminde özellikle alt devirlerde ki performansı arttırdığımızdan bu bize hızlanma ve vites değiştirme sürelerini kısalttığı için aracımızı kısa sürede yüksek viteste ve istediğimiz performansı yakalamış olarak kullanırız bu yüzden yakıtınız da %10-30 arası düşer.

Aynı zamanda sizlerin istediği şekilde program düzenlerken bazı müşterilerimiz çok uç noktalarda performans isterler bu tür durumlarda yakıtınız kullanma tarzınıza göre artabilir bu sadece aşırı güç isteyen müşterilerimizi ilgilendiren bir durumdur. NORMAL ARTIRIMDA yakıtınız düşer.

BU İŞLEMİ OTOMOBİL ÜRETEN FABRİKALAR NEDEN YAPMIYOR?

Mühendisler aracı tasarlarken tüm parçaları bir bütün olarak ve senkronize edilmiş vaziyette düşünmeleri gerekiyor. Örneğin 100 beygir güç ve 180 km/s son hız yapan bir aracı düşünelim. Aracın lastikleri dâhil birçok aksam belli toleranslar göz önüne alınarak seçiliyor. Bu değer genellikle %20-40 dolaylarındadır. Aracın gücünü 150 beygire, son hızını 240 km/s’te çıkarttığınızı farz edelim. Otomatikman tolerans değerinin üzerine çıkmış oluyorsunuz. Haliyle güvenliğiniz tehlikede oluyor.

Yanı sıra bir araç üretilirken, aracın hangi ülkede, ne tür hava veya yol şartlarında kullanılacağı elbette bilinemez. Motora tam performansın verilmemesinin nedenlerinden biride budur.

Aynı zamanda üreticiler aracın bakımlarının zamanında yapılıp yapılmayacağı elbette bilmezler, bunun içinde araç tamamen bakımsız kaldığında, eksik bakım yapıldığında veya araca kalitesiz yakıt alındığında dahi güvenliği tehlikeye sokmamak için motorun tam gücü kullanıcıya yansıtılmaz.

Bunun yanı sıra bazı üreticiler yetkili servislerinde de Chip Tuning hizmeti vermektedir. Bu durum otomotiv firması tarafından ekstra bir kazanç haline getirilmiştir.

Yine bilindiği gibi piyasada satışa sunulan araçlar vardır ki, tüm aksamı, motoru hatta vidasına kadar aynıdır ama 65 hp-75 hp-90 hp vs. gibi güç farklılıkları nedeniyle farklı fiyatlara satılmaktadır.

İşte bu gibi nedenlerle mühendisler hem güvenliği had safhada tutmak, hem satış politikaları gereği, hem daha az CO2 salınımı gibi sebepler için aracı maksimum güç üretecek seviyede satışa çıkartmıyorlar.

HANGİ TİP MOTORLARA CHİP TUNİNG UYGULAMASI YAPILABİLİR?

ECU ile yönetilen neredeyse her türlü araca chip tuning yapılabilir. Ama tatmin edici sonuç alınıp alınamayacağı konusunda bizimle irtibata geçiniz lütfen.

Buna otomobil, tır, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, deniz araçları tarım makineleri ve ticari araçlarda dâhildir.

Ancak turbo beslemeli araçlarda çok daha fazla memnun edici sonuç alınmaktadır.

ARACIMIN GÜCÜ NE KADAR ARTAR?

Net bir oran vermek doğru olmasa da genellikle %10 ile %35 arasında beygir gücü artışı ve %20 ile %40 arasında tork artışı sağlamaktayız.

Alınan performans, motor ömrünün uzaması ve elde edilen yakıt tasarrufu özellikle çok km yapan, yüksek hacimli motor sahibi veya yük altında olan araçlar başta olmak üzere göz önünde bulundurulduğunda bu işe ayırdığınız bütçenin küçüklüğünü tespit edeceksiniz.

İŞLEM NASIL YAPILMAKTADIR VE NE KADAR ZAMAN ALIR?

İlk etapta aracınız bize geldiğinde ne kadar güç artırabileceğimizi ve/veya yakıt tüketimini ne kadar düşürebileceğimizi tespit eder size bildiririz.

Onayınız sonrası ilk olarak araca abs, airbag sistemleri başta olmak üzere genel bir arıza tespiti yapılır. Araçta herhangi bir sorun var ise ve bu sorun güç artırımı yapıldığında sakınca doğurabilme ihtimaline sahipse size rapor olarak verilir. İster siz servisinizde, isterseniz bizimle anlaşmalı marka çalışan servislerimizde sorunu gideririz.

Birinci etapta Tüm sistemin normal olması durumunda, aracınızın ECU su okur ve kopyalarız.

İkinci etapta Yazılım mühendisimiz, aracınıza ait yazılıma yeni programlamalar yapar ve gerekli değerleri aracınızın sınırlarını zorlamayacak şekilde değiştirir. Yeni yazılım aracınıza yüklenir.

Yetkili personel tarafından testi yapıldıktan sonra aracınız teslim edilir.

İşlem süresi araca göre değişkenlik gösterir min 1,5 saat max 4 saat zaman alabilir.

GERİ DÖNÜŞÜMÜ DAKİKALAR İÇERİSİNDE MÜMKÜNDÜR.

ARACINIZA ÖZEL HAZIRLADIĞIMIZ YAZILIMI HANGİ NEDENLE OLURSA OLSUN İPTAL ETMEMİZİ VE ANA YAZILIMI YÜKLEMEMİZİ İSTERSENİZ BİRKAÇ DAKİKA İÇERİSİNDE ARAÇ BİZE İLK GELDİĞİ ANA DÖNDÜRÜLÜR.

ASLA ARACINIZ GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA KALMAZ. YAPMIŞ OLDUĞUMUZ UYGULAMA GARANTİ ŞARTLARINI İHLAL EDECEK BİR DURUM DEĞİLDİR. KALDI Kİ BU İŞLEMİ YAPAN YETKİLİ SERVİSLERDE MEVCUTTUR.

ARAÇ ECU`NUZUN CHİP TUNİNG İŞLEMİ İÇİN UYGUN OLUP OLMADIĞINI LÜTFEN SORUNUZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

TEPEYE DÖN